RPH


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Hari                              :     Rabu

Tarikh
:
14 Mac 2012


Masa
:
7.00 – 8.30 pagi (90 Minit)


Kelas
:
Tahun 4 Gemilang


Mata pelajaran
:
Sains


Topik
:
Perkembangan teknologi


Objektif Umum
:
a.       Pelajar dapat memahami dan menghargai  proses perkembangan teknologi.


Hasil




Pembelajaran






Kemahiran Saintifik



Sikap Saintifik/ Nilai 

KBKK
:





:



:


 :   
Di akhir pengajaran ini, murid  sekurang-kurangnya dapat:
  1. Menyatakan 4 bidang teknologi.
  2. Membanding-beza teknologi pengangkutan dahulu dan sekarang.
  3. Menghasilkan sebuah buku skrap berdasarkan tajuk perkembangan teknologi pengangkutan.


Mengelas, meramal, membuat inferens.


Kerjasama,mensyukuri nikmat Tuhan, bertanggungjawab terhadap alam sekitar, yakin, menghargai.

Membanding beza, membuat kesimpulan, mengkategori.
JK


Pengetahuan Sedia Ada Murid
:
a.       Murid tahu terdapat pelbagai jenis kenderaan yang terdapat di muka bumi..
b.      Murid tahu bahawa teknologi banyak membantu segala had keupayaan manusia bagi memudahkan aktiviti sehatian.

















Langkah/ Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti P&P
BBM
KBKK/ NILAI


Guru

Pelajar

Set induksi
(5 minit)


Soal jawab kenderaan murid ke sekolah.

Guru menyatakan tajuk pelajaran ‘Perkembangan Teknologi Pengangkutan’.


1.Guru bercerita tentang kenderaan guru dan murid ke sekolah.

2.Guru menyoal beberapa orang murid ;

a.Apakah cara murid-murid ke sekolah.

b.Kenapa ada murid yang datang lambat ke sekolah.

3.Guru merumuskan aktiviti soaljawab dengan mengaitkan dengan tajuk pelajaran


Pelajar menjawab pertanyaan guru

Papan tulis

Pen marker

Menilai

Bekerjasama

Perkembangan pengajaran : Langkah 1
(7 minit)


Perkembangan Teknologi Pengangkutan
  1. Darat
  2. Laut
  3. Udara

Perbezaan pengangkutan dahulu dan sekarang

1.Guru menunjukkan gambar sebuah kenderaan dan menyoal murid;
a. Di manakah anda melihat kenderaan ini?
b. Adakah semua orang boleh memiliki kenderaan ini?

2.Guru menerangkan bahwa terdapat perbezaan kenderaan dahulu dan sekarang.



1.Murid menjawab berdasarkan pengetahuan mereka.

2.Murid menjawab dengan pelbagai jawapan berbeza








Kad Gambar

Carta



Yakin Diri

Menghargai

Langkah 2
(30 minit )

Perkembangan Teknologi Pengangkutan;
  1. Darat
  2. Laut
  3. Udara

Urutan sejarah Perkembangan Pengangkutan darat, laut dan udara.

Perbincangan dan pembentangan Kumpulan





1.Guru mengarahkan pelajar membentuk kumpulan berlima

2.Guru memberikan tajuk kepada setiap kumpulan berdasarkan kategori jenis pengangkutan
a. Darat
b. Laut
c.Udara

3.Guru mengarahkan agar murid berbincang dalam kumpulan dan merujuk Buku teks tentang perkembangan jenis-jenis pengangkutan tersebut.

4.Guru membuat rumusan perbincangan pelajar

5.Guru menerangkan perkembangan teknologi pengangkutan secara ringkas menggunakan slaid Power Point.


Pelajar bergerak membentuk kumpulan berlima

Setiap kumpulan mempunyai seorang ketua dan mengambil bahan daripada guru


Murid berbincang dalam kumpulan menyiapkan tugasan diberikan

Setiap kumpulan membentangkan hasil perbincangan mereka

Kad Manila
Pen Marker
Buku teks
Warna



Computer

LCD








Mengkategori

Menyusun mengikut urutan

Menghargai

Bekerjasama


Langkah 3
(13 minit)
Aktiviti kumpulan menyiapkan Buku Skrap berkaitan perkembangan teknologi Pengangkutan

Murid mendapatkan bahan daripada majalah, Buku, Jurnal, Internet.


Menjawab soalan latihan mudah

1.Guru mengarahkan agar setiap kumpulan membina sebuah Buku Skrap bertajuk Sejarah Perkembangan Teknologi Pengangkutan

2. Tugasan akan dihantar selepas 2 minggu

3.Guru mengarahkan agar murid menjawab latihan yang dipaparkan di papan tulis.

1.Pelajar mengenalpasti tajuk setiap kumpulan

2.Murid menyoal sekoranya tidak memahami tugasan

3.Murid menjawab soalan latihan mudah

Buku latihan


Bekerjasama

Bersikap ingin tahu

Meramal

Membuat hipotesis


Penutup
( 5 minit)

Rumusan guru tentang pelajaran

Youtube berkenaan kenderaan paling laju masa kini di dunia

Kesimpulan.
1.Teknologi Pengangkutan sentiasa berkembang dari dahulu hingga sekarang

2. Teknologi adalah untuk faedah dan kegunaan manusia



1.Guru menunjukkan youtube berkenaan keretapi paling laju di dunia

2.Guru merumuskan bahawa dari dahulu hingga sekarang sentaiasa terdapat perubahan sesuai dengan zaman

3.Manusia perlu memanfatakan perkembangan teknologi dengan melawat negara lain menggunakan pengangkutan moden yang ada.

1.Murid mendengar rumusan daripada guru.

2.Beberapa orang murid merumuskan hasil pembelajaran mereka.

Komputer

LCD